Nejlepší špekáčky na pivu: Tipy na nákup surovin

Špekáčky Na Pivu

Špekáčky (ideálně vepřové)

Špekáčky (ideálně vepřové) patří neodmyslitelně k českému kulinářskému dědictví. Tyto šťavnaté uzené klobásy s kousky slaniny si nejlépe vychutnáte opečené na ohni dozlatova s hořčicí a čerstvým chlebem.

Při výběru vepřových špekáčků se zaměřte na složení – ideálně by měly obsahovat vysoký podíl masa (kolem 80 %) a minimum přídatných látek. Čím kratší je seznam ingrediencí, tím lépe.

Ať už si špekáčky vychutnáte u táboráku, na grilu nebo jen tak doma na pánvi, nezapomeňte na důkladnou tepelnou úpravu. Dobrou chuť!

Cibule

Cibule kuchyňská (Allium cepa) je dvouletá rostlina patřící do čeledi amarylkovitých. Pěstuje se po celém světě pro své jedlé cibule, které se vyznačují charakteristickou štiplavou chutí a aroma. Cibule se používá jako zelenina i koření a je nedílnou součástí mnohých světových kuchyní.

Cibule má kulovitý tvar a tenkou slupku, která může mít různou barvu – bílou, žlutou, hnědou nebo červenou. Dužnina cibule je složena z vrstev a obsahuje vitamíny C a B6, draslík a antioxidanty.

Při krájení cibule se uvolňují sloučeniny síry, které dráždí slzné kanálky a způsobují slzení očí. Existují triky, jak slzení při krájení cibule omezit, například krájení cibule pod tekoucí vodou nebo v blízkosti zapálené svíčky.

Cibule se používá v mnoha pokrmech, jako jsou polévky, omáčky, saláty, masové pokrmy a zeleninové směsi. Může se konzumovat syrová, vařená, smažená, pečená i grilovaná. Cibule má také řadu zdravotních benefitů – podporuje trávení, posiluje imunitu a má protizánětlivé účinky.

Pivo (tmavé nebo světlé)

Tmavé nebo světlé pivo? Otázka, která rozděluje pivní nadšence po celém světě. Obě varianty mají své věrné fanoušky a specifické vlastnosti. Světlé pivo, často označované jako ležák, se pyšní zlatavou barvou a osvěžující hořkostí. Vzniká z plzeňského sladu, chmele a vody. Jeho chuť je čistá a přímočará, ideální pro horké letní dny. Tmavé pivo, s jeho rubínovou až černou barvou, nabízí komplexnější chuťový zážitek. Pražené slady mu dodávají karamelové, kávové a čokoládové tóny. Jeho chuť je plnější a sytější, vhodná pro chladnější večery.

Ať už preferujete svěží lehkost světlého piva nebo robustní chuť tmavého, důležité je vychutnat si ho s mírou a zodpovědně.

Hořčice

Hořčice, ostře aromatická pasta nebo omáčka, je stálicí na stolech po celém světě. Vyrábí se ze semen hořčice, které se melou a mísí s octem, vodou, solí a dalšími ingrediencemi, jako je kurkuma nebo med, pro dosažení různých chutí. Existují tři hlavní druhy hořčice: bílá, hnědá a černá, lišící se barvou, velikostí a chutí semen. Bílá hořčice je nejjemnější, zatímco černá má nejintenzivnější chuť.

Hořčice se používá k dochucení masa, zeleniny, salátů a sendvičů. Je také oblíbenou ingrediencí marinád, dipů a omáček. Hořčice Dijon, pocházející z francouzského města Dijon, je známá svou krémovou texturou a výraznou chutí. Hořčice má i pozitivní účinky na zdraví. Obsahuje antioxidanty, vitamíny a minerály a má protizánětlivé účinky.

Kečup

Kečup je oblíbená stolní omáčka s výraznou sladkokyselou chutí a sytě červenou barvou. Hlavní složkou kečupu jsou rajčata, která mu dodávají charakteristickou chuť a barvu. Kromě rajčat se do kečupu přidává ocet, cukr, sůl a různé druhy koření, jako je cibule, česnek, skořice nebo hřebíček. Existuje mnoho variant kečupu s různým poměrem ingrediencí, a proto se chuť kečupu může značně lišit.

Kečup se používá k dochucení mnoha pokrmů, jako jsou hranolky, hamburgery, párky v rohlíku, pizza nebo těstoviny. Je také oblíbenou ingrediencí do marinád, omáček a dipů.

Přestože je kečup oblíbený po celém světě, jeho původ není zcela jasný. Některé teorie hovoří o tom, že pochází z Číny, jiné zase z Evropy. Ať už je jeho původ jakýkoli, kečup se stal nedílnou součástí moderní kuchyně a jeho popularita stále roste.

Chléb (ideálně Šumava)

Chléb z pece na Šumavě, to je prostě jiná liga. Vzduch prosycený vůní dřeva a čerstvě upečeného chleba, křupavá kůrka a nadýchaná střídka – to je zážitek, na který se nezapomíná. Šumavské pekárny si zakládají na tradičních postupech a kvalitních surovinách. Mouka se mele z obilí vypěstovaného v čisté šumavské přírodě a těsto se nechává dlouho kynout, aby získalo tu správnou chuť a konzistenci.

Ať už si dáte krajíc s máslem a medem, nebo ho použijete jako základ pro vydatnou svačinu, chléb ze Šumavy vám zaručeně zpříjemní den. A pokud budete mít štěstí a narazíte na čerstvě upečený bochník, neváhejte a ochutnejte!

Publikováno: 17. 06. 2024

Kategorie: nakupování