Novorozenecké akné: Co pomáhá a co naopak škodí?

Novorozenecké Akné

Co je novorozenecké akné

Novorozenecké akné, někdy nazývané také novorozenecká pustulóza, je neškodný kožní problém, který se objevuje u novorozenců. Projevuje se jako malé červené nebo bílé pupínky, obvykle na tváři, nose, čele a bradě. Může se objevit i na zádech, krku a hrudníku. Novorozenecké akné se obvykle objevuje během prvních 2-4 týdnů života a samo odezní během několika týdnů až měsíců. Není nakažlivé a nezpůsobuje dítěti žádné nepohodlí.

Přesná příčina novorozeneckého akné není známa. Předpokládá se, že je způsobeno hormony matky, které procházejí placentou do dítěte během těhotenství. Tyto hormony stimulují mazové žlázy dítěte k nadprodukci mazu, což může vést k ucpání pórů a vzniku pupínků.

Ve většině případů není nutná žádná léčba novorozeneckého akné. Je důležité pupínky nemačkat ani nedrhnout, protože by to mohlo vést k podráždění a zjizvení. Doporučuje se jemně mýt postiženou oblast teplou vodou a jemným mýdlem dvakrát denně. Pokud se zdá, že je akné závažnější nebo se zhoršuje, je vhodné konzultovat s pediatrem.

Příčiny vzniku akné

Novorozenecké akné, i když nepříjemné na pohled, obvykle nepředstavuje závažný zdravotní problém a ve většině případů do pár týdnů samo odezní. Jeho přesná příčina není zcela objasněna, ale obecně se má za to, že je způsobeno hormonálními změnami, kterými novorozenec prochází po porodu. Během těhotenství přecházejí z matky na dítě přes placentu různé hormony, včetně estrogenu. Tyto hormony mohou stimulovat mazové žlázy v kůži dítěte k nadměrné produkci kožního mazu, což může vést k ucpávání pórů a následnému vzniku akné. Důležité je si uvědomit, že novorozenecké akné není nakažlivé a není způsobeno špatnou hygienou. Naopak, příliš agresivní čištění pleti může stav zhoršit. V případě novorozeneckého akné se doporučuje postižená místa jemně omývat vlažnou vodou a jemným mýdlem určeným pro děti. Pokud se stav nezlepší do několika týdnů, nebo pokud máte jakékoli obavy, je vhodné se poradit s dětským lékařem.

Typické projevy a symptomy

Novorozenecké akné, někdy také nazývané acne neonatorum, se projevuje jako malé červené nebo bílé pupínky, které se objevují na tváři novorozence, typicky na tvářích, nose a čele. Někdy se pupínky mohou rozšířit i na krk, ramena a záda. Pupínky jsou způsobeny hormonálními změnami v těle matky během těhotenství, které ovlivňují i hormonální hladiny dítěte. Tyto hormony stimulují mazové žlázy, což vede k ucpávání pórů a vzniku pupínků. Novorozenecké akné je neškodné a obvykle samo odezní během několika týdnů nebo měsíců, aniž by zanechalo jizvy. Není třeba žádná speciální léčba, důležité je udržovat postiženou pokožku čistou a suchou. Vyvarujte se používání mastných krémů a mýdel, které by mohly póry dále ucpávat. Pokud se vám zdá, že se stav pokožky vašeho dítěte zhoršuje, nebo máte jakékoli obavy, poraďte se s pediatrem.

Kdy akné obvykle začíná

Novorozenecké akné, i když zní znepokojivě, je ve skutečnosti velmi běžný a neškodný stav. Obvykle se objevuje během prvních dvou až čtyř týdnů života miminka, ale může se objevit i později, až do šesti měsíců věku. Příčina novorozeneckého akné není zcela jasná, ale předpokládá se, že je způsobeno hormony matky, které se dostaly do krevního oběhu dítěte ještě před porodem. Tyto hormony mohou stimulovat mazové žlázy miminka k nadprodukci mazu, což může vést k ucpání pórů a vzniku pupínků.

I když novorozenecké akné obvykle do pár týdnů samo odezní, je důležité o něj pečovat správně.

Jak dlouho akné přetrvává

Novorozenecké akné, pupínky a skvrny, které se objevují na tváři novorozence, obvykle do dvou až čtyř týdnů samy odezní. Někdy ale můžou přetrvávat i několik měsíců. Pokud akné vašeho děťátka do tří měsíců nezmizí nebo se zhoršuje, je vhodné navštívit dětského lékaře. Ten může doporučit speciální mýdla nebo krémy, které pomohou zmírnit příznaky. Důležité je nepokoušet se pupínky mačkat nebo drhnout, protože by to mohlo vést k podráždění pokožky a vzniku jizev. Novorozenecké akné je neškodné a obvykle nezanechává žádné jizvy. Je to běžný stav, který postihuje až 20 % novorozenců. Jeho příčina není zcela objasněna, ale předpokládá se, že ji způsobují hormony matky, které se dostávají do těla dítěte během těhotenství. Pro zdraví a wellness vašeho dítěte je důležité o akné pečovat šetrně a v případě pochybností se poradit s lékařem.

Vlastnost Novorozenecké akné Pupínky (běžné)
Věk výskytu Prvních pár týdnů života Puberta a dospělost
Příčina Hormonální změny po porodu Přebytečný maz, bakterie, hormony
Typické umístění Tváře, čelo, brada Tvář, krk, záda, hrudník

Domácí péče o akné

Novorozenecké akné, i když zní děsivě, je ve skutečnosti velmi častým a neškodným kožním onemocněním, které postihuje až 20 % novorozenců. Obvykle se objevuje během prvních týdnů života a projevuje se jako malé červené nebo bílé pupínky, nejčastěji na tváři, nose a čele. Dobrou zprávou je, že novorozenecké akné obvykle do 3 až 4 měsíců samo odezní a nezanechává žádné jizvy. Péče o pleť novorozence s akné je velmi jednoduchá. Důležité je jemně omývat postižená místa vlažnou vodou a jemným, neparfémovaným dětským mýdlem maximálně dvakrát denně. Vyhněte se používání mastných krémů nebo olejů, které by mohly póry ucpávat a akné zhoršovat. Nikdy se nepokoušejte pupínky mačkat nebo drhnout, mohli byste tak způsobit podráždění a infekci. Pokud se vám zdá, že se akné vašeho dítěte zhoršuje, nebo pokud máte jakékoli obavy, poraďte se s dětským lékařem.

Kdy vyhledat lékaře

Novorozenecké akné je sice běžným jevem, ale existují případy, kdy je vhodné vyhledat lékaře. Pokud se pupínky zdají být bolestivé, mokvají nebo krvácejí, je nutné navštívit dětského lékaře, aby vyloučil jiné kožní problémy. Stejně tak pokud se akné zhoršuje i přes domácí péči, je vhodné konzultovat s lékařem další postup. Včasná diagnostika a léčba pomohou předejít vzniku jizev a zajistí, aby se pokožka vašeho děťátka co nejrychleji zhojila. Pamatujte, že zdraví a wellness vašeho dítěte je vždy na prvním místě a konzultace s lékařem vám poskytne klid a jistotu, že děláte pro své dítě to nejlepší.

Léčba novorozeneckého akné

Novorozenecké akné, pupínky a červené flíčky na tváři, se obvykle objevují během prvních týdnů života a samy odezní během několika týdnů až měsíců. Léčba novorozeneckého akné obvykle není nutná. Pokud je to pro vás nebo vaše dítě znepokojující, poraďte se s pediatrem. Nikdy nepoužívejte volně prodejné léky na akné určené pro dospělé nebo starší děti. Mohou dráždit jemnou pokožku vašeho dítěte. Udržujte postiženou oblast čistou a suchou. Jemně ji omývejte teplou vodou a jemným mýdlem určeným pro děti. Vyhněte se drhnutí nebo používání drsných mýdel. Nepoužívejte oleje ani pleťové vody, které by mohly póry ucpávat. Pokud se stav nezlepší nebo se zhorší, vyhledejte lékařskou pomoc. Novorozenecké akné je běžný a neškodný stav. Dodržováním těchto jednoduchých tipů můžete pomoci udržet pokožku vašeho dítěte čistou a zdravou.

Prevence akné u novorozenců

Novorozenecké akné, i když nepříjemné na pohled, obvykle nepředstavuje závažný zdravotní problém a ve většině případů do pár týdnů samo odezní. Přesto existuje několik kroků, jak o pleť miminka pečovat a podpořit tak hojení. Důležité je zdržet se používání agresivních mýdel nebo mastí určených pro dospělé, které by mohly citlivou pokožku novorozence podráždit. Místo toho volte jemné mycí prostředky určené speciálně pro děti, ideálně s neutrálním pH. Při koupání miminka dbejte na šetrnost, vyvarujte se drhnutí postižených míst a pokožku raději jemně osušte. V případě jakýchkoli nejasností nebo pokud se stav nezlepší do několika týdnů, je vždy vhodné obrátit se na dětského lékaře. Ten dokáže nejlépe posoudit závažnost akné a doporučit případnou další péči. Pamatujte, že zdravá a spokojená pokožka je důležitou součástí celkového zdraví a pohody vašeho miminka.

Novorozenecké akné je jako jarní bouřka – dramatické, ale krátké a s příslibem sluníčka na konci.

Anežka Svobodová

Mýty o novorozeneckém akné

Novorozenecké akné, pupínky a červené flíčky, které se objevují na tváři novorozence, trápí mnoho rodičů. Často se setkáváme s mýty a dezinformacemi, které s sebou nesou zbytečné obavy a nesprávné postupy. Jedním z nejrozšířenějších mýtů je, že novorozenecké akné je nakažlivé. Není tomu tak. Pupínky nejsou způsobeny bakteriemi ani viry a nešíří se dotykem. Další mylnou představou je, že akné u novorozenců signalizuje alergii na mateřské mléko. I když se v některých případech může kožní reakce objevit v souvislosti s alergií, většinou je novorozenecké akné neškodné a samo odezní. Není proto nutné přestat s kojením. Důležité je vyvarovat se používání agresivní kosmetiky a drhnutí postižených míst, což by mohlo podráždit citlivou pokožku miminka a zhoršit projevy akné. V případě pochybností je vždy nejlepší se poradit s dětským lékařem, který zhodnotí stav pokožky a doporučí vhodnou péči.

Publikováno: 27. 01. 2025

Kategorie: kosmetika